Lupanje pečata za velike pare privlači čak pet kandidata na jedno slobodno mjesto. Među njima su i zamjenik glavnog državnog odvjetnika te profesor s pravnog fakulteta. Ha, znači nije loše biti javni bilježnik kažu? Što bilježi javni bilježnik?
Nedavno završeni natječaj za 66 novih javnobilježničkih mjesta pokazao je da se ta pozicija u pravničkoj profesiji i dalje smatra iznimno unosnom jer se za jedno mjesto natječe čak pet kandidata.
Premda je dio starih notarskih mjesta ukinut, otvoren je niz novih pa će umjesto sadašnjih 254, nakon novih imenovanja, u Hrvatskoj raditi 320 javnih bilježnika. Bilo bi dobro naći se među tih 320 pa malo nabijati pečate po papirima, zar ne?
Najveća konkurencija očekivano je u Zagrebu gdje se za 21 mjesto javnoga bilježnika prijavilo 107 kandidata, dok su ukupno za područje Hrvatske Upravnom odboru Hrvatske javnobilježničke komore pristigle 223 kandidature što bi značilo da za posao javni bilježnik još uvijek stignete.
Među kandidatima su odvjetnici i prisjednici, ali prijavio se i profesor pravnog fakulteta te jedan zamjenik glavnoga državnog odvjetnika. HJK u zakonskom roku do 11. studenoga namjerava ministrici pravosuđa Ani Lovrin dostaviti listu 66 najboljih kandidata. Ana Lovrin kao osoba koja vodi ministarstvo, ili ministarstvo vodi nju, doista zna što je javnom bilježniku posao.
"U većini slučajeva riječ je o iznimno kvalitetnim kandidatima koji zadovoljavaju sve propisane kriterije pa neće biti lak posao odrediti tko su najboljih 66 kandidata", rekao je predsjednik HJK Ivan Maleković.
Budući da je proširen djelokrug rada bilježnika, Komora će organizirati edukacije i stručno usavršavanje za nove notare. To će biti vrlo zanimljivo.
Dakle, želite li biti javni bilježnik, prijavite se, završite fakultet. Kažu da papir ne znači ništa, a vidite da ipak vrijedi!
srijeda, 31. listopada 2007.
Pretplati se na:
Objavi komentare (Atom)
1 komentar:
Al nekome država dobro daje...
Objavi komentar